Rok 2014 rokiem fotografii! Christer Strömholm w Dunkers

Centrum Kultury Dunkers w Helsingborg w Szwecji ogłosiło rok 2014 rokiem fotografii. Jako pierwszy został zaprezentowany szwedzki fotograf Christer Strömholm. „Praca z fotografiami jest dla mnie sposobem na życie. Kiedy myślę o nich i przyglądam im się z bliska, zauważam iż wszystkie one są w szczególny sposób niczym innym niż autoportretami, częścią mojego życia” – oto słowa słynnego artysty.

© Christer Strömholm

© Christer Strömholm

Autoportret © Christer Strömholm
© Christer Strömholm

W piątek – 8 lutego – w galerii sztuki Dunkers otwarto wystawę „Christer Strömholm Post Scriptum”. Tym samym oficjalnie rozpoczął się rok fotografii w galerii.
Aktualne wydarzenie jest retrospektywą prac Christera Strömholma i obejmuje lata 1940 – 1990. Stanowi także idealną okazję do upamiętnienia dziesiątej rocznicy śmierci tego wybitnego artysty. Ponad 190 zdjęć – także tych, które do tej pory nie zostały opublikowane, materiały archiwalne, obiekty, filmy i nagrania dźwiękowe – to atrakcje, które czekają zwiedzających.
Wystawę zorganizowało Muzeum Fotografiska w Sztokholmie przy współpracy z Strömholm Estate.
© Christer Strömholm

© Christer Strömholm

Warto dodać iż Christer Strömholm to autor słynnego cyklu fotografii „Les Amies de Place Blanche" (który również zaprezentowany jest na wystawie) ukazującego młodych transseksualistów, mieszkających w dzielnicy czerwonych latarni w Paryżu w latach 60-tych. Artysta ukazał osoby, które próbowały żyć jako kobiety; zbierały pieniądze na operacje zmiany płci. Większości z nich nie udało się zrealizować marzeń. Ówcześnie były traktowane jako wyrzutki społeczne i wielokrotnie zatrzymywane przez policję. Strömholm mieszkający w sąsiedztwie, fotografował je przez 10 lat.
© Christer Strömholm

© Christer Strömholm

Mistrzowskie w kompozycji, mroczne zdjęcia to swoisty hołd dla tych kobiet…to także wyraz szacunku dla odmienności. „Są to zdjęcia ludzi, których życie dzieliłem i jak mi się wydaje je zrozumiałem. Są to wizerunki kobiet — biologicznie urodzonych jako mężczyźni — które nazywamy „Transseksualiści”. Ja nazywam je „moi przyjaciele z Placu Blanche." Wtedy było to — i nadal jest — o prawie do wyboru własnego życia i tożsamości. " – powiedział w 1983 roku Christer.
Fotografie ukazują pogodzone z życiem kobiety, które pomimo upokorzeń i bólu spotykającego ich niemalże każdego dnia, były uśmiechnięte. Strömholm uchwycił piękno i indywidualizm każdej z osobna.
zdjęcia: www.stromholm.com

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Hasselblad znów serwuje odgrzewane kotlety w cenie trufli Fotbox, kupuj i sprzedawaj, czyli stocki The Real Toy Story. Za drzwiami chińskiej fabryki zabawek Weź udział w bezpłatnych warsztatach on-line World Press Photo Academy DEBUTS - nowy projekt doc! photo magazine i contra doc! Przeróbka, która nie popłaca. AP zrywa współpracę z laureatem Pulitzera Teledysk, w którym wokalistka jest "photoshopowana" w trakcie śpiewania Fotografia, która nami manipuluje… na nasze własne życzenie Mobilny Lightroom ma kosztować 99 dolarów rocznie? Czy będziemy musieli płacić za zdjęcia w miejscach publicznych? Nowe funkcje w Photoshopie CC! Tak wykrywa się manipulacje na zdjęciach w Polsce Projekt Przetwórnia. Skonsultuj zdjęcia z Jackiem Porembą i wygraj wystawę w Galerii Pauza Filip Ćwik autorem kalendarza Fujifilm Instax 2014 z chińskimi motywami zwierząt Disqus powrócił na Fotoblogię! Zaginiony chłopak odnaleziony dzięki zdjęciom fotoreporterki AP Filmy w fotoksiażkach - tylko na cewe-fotoksiazka.pl   "Fotograf" - świetna powieść graficzna dla każdego [recenzja] Trwa Nikon Film Festival – festiwal krótkich form filmowych! Przestępca w oku ofiary, czyli jak fotografia może pomóc policji w ujęciu kryminalistów Co nas czeka w 2014 roku, czyli przegląd plotek na temat spodziewanych nowości sprzętowych Fotografia, która przekracza granicę śmierci Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! Gdzie i jaki sprzęt fotograficzny jest najczęściej kradziony w 2013 roku?

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! Czy Canon weźmie się na poważnie za bezlusterkowce? 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji